Diversite Türkçe karşılığı olarak “Eş Zamanlılık katsayısı ” olarak çevrilebilir. Daha çok elektrik sistemlerinde bahsi geçen talep gücünün kurulu güce oranı olarak tanımlanmaktadır. VRF Klima sistemlerinde ise vrf iç ünite kapasitesi ile dış ünite kapasitesi güce oranı olarak açıklanabilir. VRF klima sistemlerinde vrf dış üniteler ilk yatırım maliyeti tüm sistem içinde en fazla olan ekipman olduğu için maliyeti düşürmek için iç ünite ihtiyacı olan toplam kapasiteden daha az kapasitede dış ünite seçilerek maliyet azaltılmaya çalışılabilir.

Örnek vermek gerekirse: 5 odalı bir ev düşünelim ve bu evde 1 salon, 1 yemek odası, 1 mutfak ve 2 yatak odası ve her odada klima olduğunu kabul edelim. bu evde yaşayan insanlar salon, yemek odası veya mutfakta zaman geçirirken yatak odalarında, yatak odalarında vakit geçirirken de salon mutfak ve yemek odasında yoğun kullanım olmayacaktır.

Başka bir örnek vermek gerekirse 100 odalı bir otel için tüm odalarında klima olduğu düşünülürse burada kapasite seçimi yapılırken otelin yıllık doluluk oranı göz önünde bulundurularak diversite oranı yüksek seçilebilir. Bu sebeple vrf dış ünite seçilirken eş zamanlılık faktörü dolayısıyla toplam iç ünite kapasitesinden daha düşük kapasitede dış ünite seçimi yapılabilir. Diversite oranı her markada belli miktarda kısıtlanmıştır. bazı markalarda bu oran %150 gibi bir orana çıkmakta olduğu gibi genel olarak %130 da sınırlanmıştır.

Diversite eş zamanlı çalışmayacak iç ünitelerin olduğu mekanlar için avantaj olsa da tüm iç ünitelerin aynı anda çalışacağı genel olarak ortak alanların çok olduğu mekanlar için kullanılması konfor ve teknik olarak sorun çıkartabilir.