Ford Otosan İnönü Fabrikası Akü Şarj Odaları Projesi

Ford Otosan İnönü Fabrikası Akü Şarj Odaları Projesi – Ford Otosan İnönü Fabrikasında kullanılan aküler için özel olarak tasarlanan akü şarj odaları Zenta Mühendislik tarafından imalat ve montajları tamamlanarak teslim edilmiştir. İmalat ve montajlar esnasında ortamda Hidrojen bulunacağı göz önüne alınarak tüm ekipmanlar hidrojen gazına uygun olarak seçilmiş ve montajları yapılmıştır.

Aküler kimyasal enerjiyi birçok defa elektrik enerjisine dönüştürebilen bir cihazdır. İçerisinde bulunan kimyasal asit çözeltisi şarj işlemi sırasında hidrojen gazı açığa çıkarmaktadır.

PbO2     +       H2SO4    +      Pb     →        PbSO4      +        H2O  +    PbSO4

                     Şarjlı akü                                               Deşarj olmuş akü

 

Hidrojen bütün gazların en hafifidir. Havadan 14 kat daha hafiftir ve hafif mavi ışık vererek kolayca tutuşur. Hidrojen hava ile 2000 ºC ve oksijenle 2700 ºC’de yanar. Hidrojen ve oksijenin reaksiyonları, yanma hızı 1 km/s ’nin üzerinde infilak olabilir.1 kg hidrojen 2,1 kg doğal gaz veya 2.8 kg petrolün sahip olduğu enerjiye sahiptir

Akü patlamaları iş ve işçi güvenliği açısından son derece tehlikeli bir durum olduğundan ortamda oluşan hidrojen gazının tahliyesi için özel havalandırma sistemleri uygulanmıştır. Proje uygulamalarında tüm elektrikli ekipmanlar exproof olarak seçilmiştir. Exproof özellikli ürünler seçilirken ayrıca hidrojen gazı için uygun olanlar kullanılmıştır.