Havalandırma konusu insanlık tarihinin en başından beri en önemli problemlerinden biri olmuştur. Günümüzde insanlar yaşamlarının büyük bir kısmını kapalı mekanlarda geçirdiği için artık önemi en üst noktalardadır. Kapalı mekanların havası hem insan sağlığı açısından hem de konfor açısından sıkıntı oluşturmaması için yeterli havalandırma sağlanmalıdır.

İnsan sağlığı açısından ortamda bulunan hava içerisindeki maddelerin oranları belli bir seviyede tutulmalıdır. Ortamda bulunan havadaki madde olarak en çok seviyesi kontrol edilen gaz CO2 ‘dir. Karbondioksit insan ve hayvanların solunumundan ve açık ateş kaynağından oluşan bir gazdır. Bir insan yaklaşık olarak saniyede 0,005lt karbondioksit üretir. Atmosferde bulunan karbondioksit oranı okyanusun ortasındaki bir adada ölçülür. Bu ölçümde karbondioksit oranı ortalama 390 ppm dir.

Konfor havalandırması genel olarak ortamda bulunan kötü kokuların giderilmesi olarak düşünülebilir. Ortam kokusunu etkileyen faktörler arasında en önemlilerinden biri insandır. Normal bir insanın yaydığı koku 1 olf olarak kabul edilirken sigara içen bir kişi sigara içmediği zamanlarda 6 olf kadar koku yayar. İnsan dışında ortamda bulunan diğer varlıklarda ortama koku yaymaktadırlar. Bu kokuların ortamdan atılarak taze hava verilmesi yine havalandırma sistemi ile olmaktadır.