Vrf Klima Sistemleri Nedir ?

Vrf klima sistemleri nedir ? Aslında  VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemidir. Bir VRF Klima Sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.
Vrf Klima Sistemleri Nedir
VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. VRF Klima Sistemleri; alışılmış split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında ki bir dış ünite ve birden fazla iç üniteye bağlanabilmektedir.

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.

VRF Klima Sistemleri 2 farklı sistemden çeşidi vardır.

VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

Vrf Klima Sistemleri özellikle büyük projeler için vazgeçilmez bir unsurdur. Vrf satışı konusunda birçok marka sektör için önemli kaynaklar yaratıp, yatırımlar yapmaktadır. Önemli markaların ilgi odağı olan Vrf Klima Sistemleri aynı zamanda inşaat sektöründe de çok önemli bir yer edinmektedir.

Büyük firmalar Vrf Klima Sistemlerini farklı isimler ile tescil etmişlerdir. Vrf, Vrv ve Vrs klima sistemleri olarak isimlendirilirler. Ancak en yaygın olarak kullanılan ismi Vrf Klima Sistemleridir.

Vrf Klima Sistemlerinin bakımı ve Vrf Klima Sistemlerinin onarımı da çok büyük bir önem arz etmektedir. Özel ekipler tüm Vrf Klima Sistemlerinin bakımlarını, onarımlarını titizlikle düzenli olarak özel ekipmanlarla hızlıca yapmaktadırlar.