VRV-VRF Sistem Nedir?

VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

VRV; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRV; değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Hem VRF, hem de VRV sistemler  teknolojik ve sistemsel  olarak aynı olup farklı markalar tarafından kullanılırlar. VRF / VRV sistemlerde tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanması ile sistem kurulur. VRV VRF sistemlerde tek bir dış üniteye maksimum 64 adet iç ünite bağlanabilir. Modüler ya da kaskad bağlanabilme imkanı olan VRV / VRF dış ünitelere yüzlerde iç ünite bağlanabilir. Binlerde metre bakır borulama mesafelerine ulaşarak sistemler tasarlanabilir.

Vrv vrf klima soğutma daikin vrv lg vrf mitsubishi vrf

VRF VRV Klima Sistemi;

Tek bir dış ünite ile, birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye gönderilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma mod ayarları arasında geçiş sağlar. Daha da ileri kontrollerde, iç üniteler gerek ısıtma gerek soğutmada birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar. Bu son özellik sayesinde aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutmada yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar. Bu sistemlere ısı geri kazanımı ya da Heat Recovery İngilizce terimi ile adlandırılır. Piyasada ise üç borulu sistemler olarak da anılırlar. VRF VRV Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

VRF VRV Klima Sistemi, daha fazla konforu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte sunar. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan , bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı vermektedir. Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin yerini hızla almaya başlayan VRF VRV Klima Sistemi gün geçtikçe yaygınlığını artırmaktadır.

VRV Kullanım Alanları

– Otel
– Hastane
Ofis
– Restoran
– Mağaza
– Tiyatro
– Sinema
– Cam giydirme cepheli binalar
– Mimari unsurların ön planda olduğu
– Dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda
– Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda
– Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda
– Her noktasında konfor istenen villalarda
– Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda,
VRF veya VRV klima sistemleri kullanılabilir.

Zenta Mühendislik olarak, Soğutma sistemlerindeki anahtar teslim hizmetlerimiz ile çözüm ortağınız olarak yanınızdayız. Grup şirketlerimiz ile soğutma sistemlerinde 1. sınıf hizmet sağlayarak, hem ürünlerinizin garanti süreçlerini hem de genel bakım kontrol sistematiğini veri havuzumuzda muhafaza ediyoruz.